ISC Praha - Speed Skating Team

LifeInLine Tour : Opava (9.9.2012)

RYCHLE A STRUČNĚ  gb.gif (fm) Dalším závodem, prvním po letních prázdninách, pokračoval na technické trati v Opavě seriál závodů LifeInLine Tour 2012. Původně se mělo jednak o poslední závod celé série, nakonec však bylo rozhodnuto že tím posledním, při jehož příležitosti dojde i k celkovému vyhlášení, bude dne 7.10.2012 vložený závod na brněnském Výstavišti.

Prvním z hlavních závodů v Opavě byla jak již tradičně Fitness desítka, na které si nejlépe z týmu Winjay ISC Praha vedl Martin Kuchař, který skončil na celkovém 10. místě (1. místo v kategorii M40) v čase (00:16:46.800). Dalším kdo se postavil na start byl Michal Nepovím, který si dojel pro 14. místo (3. místo v kategorii M40) za čas (00:17:29.329). Posledním naším zástupcem v závodě byl Marek Miniberger který skončil na celkovém 17. místě (4. místo v kategorii M40) v čase (00:18:03.032).

Vítězem závodu se stal slovenský reprezentant Kristián Terebeši (RKice) v čase (00:16:31.613).

Ve 14:30 byl pak odstartován hlavní závod dne na jehož startu se objevilo víc než sto bruslařů, kteří si půlmaratonský závod na 15 kol v opavských městských sadech za krásného letního počasí jistě užili. Výborně si vedl i Martin Kuchař, který skončil na celkovém 8. místě (1. místo v kategorii M40) v čase (00:34:59.169). Druhý náš zástupce Michal Nepovím pak vybojoval celkové 28. místo (4. místo v kategorii M40) za solidní čas (00:37:01.382).

Vítězem závodů mužů se stal dle předpokladů Ondřej Suchý (BZK Praha) v čase (00:34:35.003).

V ženském závodě nám pak udělala radost Jana Hroudová, která závod dokončila na velmi slušném 6. místě (1. místo v kategorii Z40) v čase (00:39:46.455).

Vítězkou závodu se stala Kateřina Novotná (KSB Benátky nad Jizerou) v čase (00:36:37.502).

Výsledky:

LifeInLine Tour continued with the next race, the first one after summer holiday. The race was held in Moravian city Opava that is known for its very technical circuit in the main city park. This supposed to be the last race of the whole series but following the late decision the last additional race will be in Brno on 7.10.2012 altogether with the final award ceremony..

The first of the two main races was the Fitness ten race and three members of Winjay ISC Praha team appeared at the start. The most successful of them was Martin Kuchar who despite the fact the race was just a warm up for Open halfmarathon for him finished in 10th place (1st place in category M40) in time (00:16:46.800). The next man in the finish was Michal Nepovim who grabbed final 14th place (3rd place in category M40) in time (00:17:29.329). The last member of Winjay ISC Praha team in the finish was Marek Miniberger who finished in 17th place (4th place in category M40) in time (00:18:03.032).

Kristian Terebesi (RKice) from Slovakia National Team won the Fitness ten race in time (00:16:31.613).

The main race of the date was started at 14:30. More than 100 skaters took a part in this 15 lap long race in Opava city park and they must have really been pleased as the weather was perfect. Martin Kuchar proved his quality when he finished in 8th position (1st place in category M40) in time (00:34:59.169). Michal Nepovim grabbed the final 28th place (4th place in category M40) when he finished in a solid time (00:37:01.382).

Ondrej Suchy (BZK Praha) who was the main favourite for Open halfmarathon race won the race in time (00:34:35.003).

Jana Hroudova made our team proud as she managed to finish in a very solid 6th place in women race (1st place in category Z40) in time (00:39:46.455).

Katerina Novotna (Benatky nad Jizerou) won  the women race in time (00:36:37.502).